Deniz Akalın

Ortak

Deniz Akalın, Yavuz & Uyanık & Akalın’ın kıdemli ortağı ve Fikri Mülkiyet departmanının lideridir. Yerli ve yabancı müvekkillerimize fikri mülkiyet konusu haklarının, Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde tescili ve korunması konusunda hukuki danışmanlık vermekte ve şirketlere fikri mülkiyet portföylerinin korunması amacıyla rehberlik etmektedir. Deniz Akalın, pazarlama iletişimi alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra; stratejik yönetim, değerleme, ticari markaların paraya çevrilmesi konularında uzmanlığını genişletmiştir.

Deniz Akalın, Türk Patent ve Marka Kurumu önünde fikri mülkiyet haklarını savunma konusunda geniş deneyime sahiptir. Müvekkillerimize marka başvurularının yapılması, yapılan başvurulara karşı görüş sunulması ve itiraz süreçlerinde hukuki hizmet vermekte ve dava öncesi arabuluculuktan uzlaşmaya kadar tüm uyuşmazlık süreci boyunca müvekkillere rehberlik etmektedir. Bunun yanı sıra; marka, endüstriyel tasarım, faydalı model ve patent uyuşmazlıkları bakımından hukuk davalarını takip etmekte ve savcılıklar nezdinde yürütülen soruşturma ve arama el koyma süreçlerini yönetmektedir.

Deniz Akalın bunlara ek olarak, lisans anlaşmaları, teknoloji transferleri, birleşme ve devralmalar gibi işlemlerin Fikri Mülkiyet alanını ilgilendiren konularda müvekkillerimize etkili bir şekilde hukuki hizmet sağlamaktadır.

Deniz Akalın büromuza katılmadan önce, Türkiye’de önde gelen bir patent şirketinde hukuki danışmanlık yaptıktan sonra, uzun yıllar fikri mülkiyet ve bilişim hukuku alanında çalışan köklü bir hukuk bürosunda ortak ve avukat sıfatıyla görev yapmıştır. On beş yıldan uzun süredir Marka Vekili olarak kayıtlı olan Deniz Akalın, İstanbul Barosu üyesidir.


eğitim

  • İstanbul Üniversitesi

diller

İngilizce

uzmanlık alanları

  • Fikri Mülkiyet Hukuku
  • Sınai Mülkiyet Hukuku
  • Bilişim Hukuku
  • Tüketici Hukuku
  • Ticaret Hukuku